O mně

Dana Rygarová

nar. 1956 v Kyjově

Správně vidíme jen srdcem; co je důležité, je očím neviditelné (Antoine de Saint-Exupéry)

Milí přátelé,

vítejte na stránkách „DRsných jesenických šperků a plastik“, jejichž prostřednictvím se s vámi ráda podělím o všechno, co se mé tvorby týká.

Narodila jsem se a prvních dvacet let jsem žila na jižní Moravě, na Slovácku, ve Vacenovicích. Odkojenou dobrým vínem a zpěvem mě osud zavál do středu Moravy na Hanou, přímo do nádherné, historické Olomouce. A jak plyne čas, posouvám se stále více na sever směrem k Jeseníkům, kde trávím stále více času a konečně dělám to, o čem jsem celý život jen snila.

Odmalička mám ráda téměř všechny rukodělné činnosti, ale dřevo a kámen mně nakonec učarovaly nejvíc. Svůj podíl na tom má jistě i studium na zahradnické škole, která mě přivedla k začátkům práce se dřevem a nožem. Dlátka přišla na řadu až o mnoho let později, v řezbářském kurzu na ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci.

Inspiraci čerpám z drsných a zároveň krásných Jeseníků, které jsem si zamilovala. Odtud název „drsné“, kde se navíc ukrývá i můj monogram a koncovka – sné, tedy splnění snu. První šperky tohoto druhu vznikly jako doplněk manželovy výstavy fotografií „Mystéria jesenických bystřin“ na přelomu r. 2014-2015 (www.jirimdolezel.cz). K výrobě používám místní dřevo a kámen, které nacházím při svých cestách krajinou, převážně v okolí Ludvíkova u Vrbna pod Pradědem, kde i tvořím. Závěsy jsou z chirurgické oceli, někdy z kůže či textilu, občas využiji korálky – nové či z recyklace starých šperků. Povrch je ošetřen přírodním včelím voskem a olejem. Používané techniky – řezbářství, drátování, tepání atd.

V říjnu 2015 byly mé výrobky certifikovány a byla jim udělena značka „ JESENÍKY originální produkt“ (www.regionalni-znacky.cz).

Mé výrobky můžete koupit na jarmarcích, trzích, v informačních centrech, obchůdcích a galeriích. Místa prodeje a termíny konání akcí najdete v Aktualitách. Na Fleru mě najdete pod jménem „Daryg“. Pokud mi zavoláte nebo napíšete e-mail, není problém se domluvit konkrétně jak na výrobku, tak na způsobu předání – ať už v Olomouci, nebo v Ludvíkově, popř. na zaslání poštou apod.

Jesenické kameny mě až mysticky přitahují a vůbec mi nepřipadají obyčejné. Představuji si tu obrovskou sílu a energii, která byla u jejich vzniku a která v nich určitě přetrvává a stále na nás působí. Mým přáním je předat i vám kousek této síly a zdravé energie jesenických hor a bystřin, a to prostřednictvím mých výrobků. Jestli se mi to třeba jen trošku daří, posuďte sami. Budu ráda za vaše názory a připomínky.

Přeji i vám tolik radosti a štěstí, které zažívám já při své tvorbě.

Dana Rygarová